Elemi erővel csapott le főmérnökünk az alábbi cikkre, amit gyanútlanul jóváhagyásra küldtem át neki: mégiscsak ő a műszaki. Nos, egy pillanat alatt úgy szétszedte az egészet, mint bulimiás sólyom a galambot, ha rájön a zabálás. Két pillanattal később már csak zavartan pislogtam, mint amikor a hetes buszon a mellettünk álló vadidegen hirtelen a lábfétisről kezd el nekünk beszélni.

Persze, eddig is tudtam, hogy vigyázni kell a mérnökökkel, de aki az Opportunity rovert Oppy-nak becézi, az egész biztosan más szörnyűségekre is képes. Úgyhogy, most akciósan kaptok két cikket egy kattintásért – az eredeti cikkbe ágyazva, dőlt betűkkel megtaláljátok főmérnökünk skype-os megjegyzéseit.

A cikk apropóját az alábbi, NASA által készített videó adta, ezzel kezdődött minden:



Majd a cikk:

Két újdonsággal mindenképpen számolhatnak a marslakók jövő augusztusban, ekkorra ér a Marsra a Curiosity, amit a tervek szerint idén november 25-én indítanak útjára: a korábbi Spirit és Opportunity roverektől eltérően, a Curiosity kétszer nagyobb náluk, ötször nehezebb, és a belezsúfolt mérőműszerek a másik két roverben található kütyük össztömegének tizenötszörösét teszi ki.

A másik szembetűnő változás, hogy nincsenek napelemtáblái. A másik két rovernek voltak, de nem sokáig vették hasznukat, mivel nagyon hamar ellepte felületüket a marsi por. Ez különösen a rövid, téli napokon okozott működésükben fennakadást, amikor a NASA küldetésirányító-termében simán le lehetett volna forgatni egy-egy Duracell-nyuszis reklámot, amint a kutatók csüggedten nézik a lemerült telepek állapotjelentéseit a monitorokon.

[12:56:57] Szedd ki azt, hogy nem sokáig vették hasznukat a napelemeknek.
[12:57:11] Az Oppy még mindig azokkal megy, és köszöni, k.rva jól van.
[12:57:21] Össz baja az öregségből adódó fogkopás.
[12:57:38] Sajnos szerencsétlennek a sok fúrástól kicsorbult a fúrója.
[12:58:06] Bocs, oda vagyok a jól megcsinált cuccokért.
[12:58:10] És ez a két tragacs az.


Az energiaellátásról ezúttal egy speciális plutónium-dioxidot rejtő panel gondoskodik: a rádióizotópok bomlása során hő termelődik, amit aztán a rover elektromossággá alakít, így a küldetés tervezett egy éve alatt a Curiosity folyamatosan 110 wattos teljesítménnyel garázdálkodik.

Pontosabban abból, ami ebből megmarad, tekintve, hogy teljesítményének jó részét a kőzet- és talajminták kiértékelését végző energiavámpír viszi el; a roverbe ugyanis egy komplett laboratórium is beszorult.

A Curiosity tekinthető az első melegvérű teremtménynek is a Marson, mivel a rádióizotópok által megtermelt hő az egész rovert melegen tartja, mint az embert a vérkeringése. Ezzel a Földről a vörös bolygóra küldött roverek evolúciójában olyan áttörés következik be, amihez csak az emlősök megjelenése fogható. Valószínűleg azért még megtűri a robotevolúció hüllőnek megfelelő szintjén megrekedt Spiritet és Opportunity-t.

[12:58:47] Nem írnám, hogy a Curiosity lesz az első melegvérű.
[12:59:18] Valóban a hulladékhővel fűtenek is, de már a Sojourner is tartalmazott izotópokat a doboz fűtésére.


Erre már csak azért is nagy esély van, mivel autómérete ellenére, a rover inkább a kőzet- és talajminták, semmint a kilométerek gyűjtésére szakosodik. Autóhoz mérten az évi 25-30 kilométeres távolság megtétele még a vasárnapi vezetők körében is igencsak figyelemreméltó rekordkísérletnek számít.

Hasonlóság is van két elődjével, kábé annyi, mint amennyire az ember hasonlít a cerkófhoz: a Curiositynek is a táj feltérképezése a feladata, ahogy az is, hogy közelebbről megvizsgálja az útjába kerülő kőzeteket.

* * *

Főmérnökünk tanácsára az eredeti cikket szerencsére megmutattam Lacának, a csapat egyik csillagászának is. Tőle ez jött vissza:

[13:17:40] hát a cerkóf helyett lehetne párhuzam
[13:18:04] hogy a Curiosity olyan az Oppynak, mint ők voltak a Sojournerhez képest


Közbevetésemre, hogy a cerkófot talán többen megértik, ez a válasz érkezett:

[13:19:47] igaz, akkor meg azt a végére, hogy az Opportunity is így érezhette magát a Sojournerhez képest...

Nekem már csak egy kérdésem maradt: hova kerültem?! :_)


Kérjük segítségeteket, hogy minél többen támogassanak bennünket: hívjátok fel barátaitok, ismerőseitek figyelmét a Kis Lépés Klub-ra és a Puli Indítóállás-ra!

A bejegyzés trackback címe:

https://pulispace.blog.hu/api/trackback/id/tr223384559

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2011.11.15. 16:54:47

kellett már egy grafomán PR-os a Pulinak, mint egy falat kenyér :) így tovább!

2011.11.15. 16:57:11

és jó lenne valamit a háttérszínen vagy a komment szövegének a színén változtatni, mert a szürke alapon szürke nem látszik túl jól :)

syandras 2011.11.15. 17:50:57

hát ez csúcs! NMHH elől így öncenzúrázzák magukat... most akkor szabadon anyázhatok?

viccet félretéve szurkolok nektek.

frikazojd · http://kocs.ma 2011.11.15. 17:57:36

en is akarok szurkere szurkevel irni!!

2011.11.16. 11:37:37

@lacalaca: szerintem nem sikerült. küldjek screenshot-ot?

lacalaca · http://cydonia.blog.hu 2011.11.16. 11:55:52

@R850R: pedig tutira átírtam a sablont és én látom is a kommenteket. :) Ctrl+F5?

Crane (törölt) 2011.11.16. 22:30:46

Jó ez, csak nem frissítettek. ;)

Apropó: A cikkben írva van, hogy a napelemeket ellepi a por, és ugye ez komoly probléma. Aztán felmerül bennem az ötlet ennek kapcsán, hogy miért nem terveznek valami primitív megoldás erre a szondára. Pl. egy "ablaktörlő" lapátot. :) Vagy egy vibrációs motorral, mondjuk lerázzák a port a táblákról.

De biztos nem találtam ki újat, valami oka van, hogy nem használnak ilyet. (Nembaj, a Pulinak majd lesz! :D)
süti beállítások módosítása