Vizelet az arcba
2012.09.04. 09:30
"Ha a társad székelt, te szagoltad; ha a vizelete véletlenül melléfolyt, buborék formájában épp úgy nekiütközhetett az arcodnak, ahogy az övének." Ezekre is fel kell készülni, ha az ember két hetet akar a világűrben eltölteni egy Volkswagen Bogár méretű helyen. Márpedig a Gemini 7 küldetése két hétig tartott. Erről is beszámol Michael Collins, aki 1969. július 16-án - 43 éve - indult útjára az Apollo 11 fedélzetén Neil Armstrong és Buzz Aldrin társaságában. Az alábbiakban "Carrying the Fire" című könyvéből fordítunk le pár részletet magyarra:
"A kabin volt egyben az iroda, a tanulószoba, a konyha, a nappali, a háló, a fürdő és a laboratórium. Ketten voltunk odabenn, és erről sosem feledkezhettünk meg. Ha a társad székelt, te szagoltad; ha a vizelete véletlenül melléfolyt, buborék formájában épp úgy nekiütközhetett az arcodnak, ahogy az övének. Soha nem tisztálkodhattál rendesen, egyetlen egyszer sem. Nem borotválkozhattál, és forró kávé sem volt. A testedre rögzített érzékelőket nem lehetett levenni. Tizennégy nap erejéig ilyen otthon várt Bormanre és Lovellre. [Az alábbi képen a Gemini 7 látszik, a fotót a Gemini 6 legénysége készítette.]
Arra lehetett számítani, hogy a két hét során kondíciójuk fokozatosan romlik majd, csak azt nem tudta senki megmondani, hogy ez milyen mértékű lesz: csak menet közben derülhetett ki, nem lehetett a repülés előtt kipróbálni.
Az igazság pillanata a légkörbelépéssel kezdődik, amikor a föld gravitációja újra átveszi a hatalmat testük fölött. Akkor - és csak akkor - derül ki, hogy képességeiből mennyit felejtett a test, és mennyire gyengült le. Pár dolog jól ismert volt. Először is, a súlytalanság önmagában viszonylag jótékony hatású. A gravitáció kérlelhetetlen tömegvonzása híján a test izmainak kevesebbet kell dolgozniuk. Különösen igaz ez a szívizomra, aminek nem kell fáradtságos munkával felfelé pumpálnia a vért, mivel nincsen „felfelé”. Ha a földön állunk, szívünknek nem csak a könnyebbik úton, a lábunk felé kell pumpálni a vért, hanem fölfelé, a fejünkbe is: eközben pedig le kell győznie a gravitációt, ahogy egy dimbes-dombos város vízvezetékrendszere is eljuttatja a vizet mindenhova.
Ezzel szemben zéró g-nél a szívnek mindössze az artériák és a hajszálerek belső ellenállását kell legyőznie (az ún. „periférikus ellenállást”), ami jóval kevésbé fáradtságos, mintha a gravitációt is le kellene küzdeni. Alapesetben itt a földön a vérünk azért nem folyik vissza, és gyűlik össze testünk legkülönbözőbb pontjaiban, mert stratégiai helyeken, billentyűk vannak a vénáinkban, amik egyirányba továbbítják a vért. (Érdekes az ember és a zsiráf keringésének összehasonlítása. A zsiráf két nyaki vénájában találhatók ilyen billentyűk, ezek lezáródnak, valahányszor az állat előrehajol inni vagy táplálkozni. Ezzel megakadályozzák, hogy a gravitáció hatására a vér végigzúduljon az állat nyakán a fejébe, ami miatt esetleg megpattanhatnának agyában az erek.)
Az emberi testben az „elhasznált vér” ezeken a vénákon keresztül jut vissza a szívhez újrahasznosítás céljából. A vénák billentyűinek szabályozását és finomhangolását a vegetatív idegrendszer végzi, amit tudatosan nem befolyásolhatunk. Az űrben ezek a billentyűk kevésbé hasznosak, mivel nincs semmi, amiért a vér lefelé, a lábak irányába visszafolyna, így pár nap elteltével a vegetatív idegrendszer gondol egyet, és azt mondja: „A fenébe az egésszel”: ettől kezdve nem szabályozza olyan alaposan a billentyűk működését. Ezzel egészen addig nincs is semmi gond, amíg súlytalanságban vagyunk, de a légkörbe lépés során a gravitáció bosszút áll, és nagy erőkkel újra támadásba lendül: hirtelen nagyon nagy szükség lesz a billentyűk megfelelő működésére. Sajnos, a szervezetnek egy időbe beletelik, amíg újra visszazökken az eredeti kerékvágásba, ezalatt pedig az asztronauta általában kóvályog, különösen álló helyzetben, mivel a vér ekkor még hajlamos összegyűlni teste alacsonyabb régióiban, és a billentyűk megfelelő segítsége nélkül a szívnek kemény munkájába kerül, mire a vért a fejbe pumpálja.
A feledékeny billentyűkön kívül, a szervezet állapota sok más szempontból is leromlik, ha nincs gravitáció, amit le kellene küzdenie. A gravitáció az az erő, ami ellen dolgozunk, miközben „nehéz” cuccokat cibálunk „felfelé” a lépcsőn: ilyen terhelés nélkül nincs szükség vastag, erős csontokra, vagy jó kondiban lévő izomzatra, ahogy egy ágyban fekvő embernek sincsen szüksége ezekre.
Tulajdonképpen pszichológiai szempontból a súlytalanság sok mindenben olyan, mintha hason feküdnénk: minden más földi tevékenységnél jobban hasonlít rá. Ennek tudatában hogyan készítse fel valaki a szervezetét az űrrepülésre? Ebben a kérdésben nagyon megosztott volt az asztronauta-csoport.
A bonviván Wally Schirra abból indult ki, hogy egy pihentető élményre csakis pihenéssel lehet legjobban felkészülni. A matematikus Neil Armstrong úgy vélte, hogy egy ember részére meghatározott számú szívdobbanás adatik meg az életben, és nem szándékozott végzetét azzal siettetni, hogy nagyobb tempóra kapcsolja szívét a gyakorlatok közben.
Az övével ellentétes álláspontra helyezkedtek az atlétikus alkatúak, közülük is kiemelkedett Ed White, aki számára egy átlagos nap 5 kilométeres laza futással indult, és féltucat squash, esetleg kézilabda mérkőzéssel ért véget. A két véglet közt, a haranggörbe kupolája alatt volt a többség. Ők úgy voltak vele, hogy a testedzés segít, és akár szerették, akár gyűlölték, mindenesetre csinálták, és nem lázadoztak ellene: olyan sportot űztek vagy gyakorlatot végeztek, ami szerintük egyéni igényeiknek leginkább megfelelt.
Meglepő módon a NASA nem rendelkezett hivatalos edzésprogrammal, és teljesen ránk bízták, hogy csak keveset, sokat, vagy éppen semmit sem edzünk. Az MSC-nél egy nagyon szép edzőtermet alakítottak ki, amit csak nekünk tartottak fenn: ebben két kézilabda-, és két squash-pálya is helyet kapott. Alaposan ki volt használva, különösen déltájban, amikor az asztronauták megdupláztak érdemeiket azzal, hogy ebéd helyett a testedzést választották."
Facebook-challenge: Fogadást kötött egymással a német Part-Time Scientists és a Puli, a magyar csapat. A tét az, hogy az ország lakosságának arányában melyik csapatnak lesz több lájkja. Úgyhogy csatlakozz facebook-oldalunkhoz! Noha jó úton haladunk, és már a hatezres határ a következő cél, nagyon bele kell húznunk, mert a németek sem tétlenkednek: náluk jelenleg 1,417 lájk jut 1.000 lakosra, esetünkben ez csak 0,584 - közel két és félszer több van a Part Time Scientists-nek.
Mindenkit várunk - Go Puli Go!
.... és juttasd el neved a Holdra! Holdjárónk, a Puli, már ezer forintos támogatás esetén magával viszi neved a Holdra, hogy az örök időkre ott maradjon! De a következő meteorbecsapódásig mindenképp. Ehhez csak be kell lépni a Kis Lépés Klub-ba, kisvállalkozásoknak pedig irány a Puli Indítóállás!
Sorozatunk korábbi részeit itt megtalálod. Ha érdekelnek a Puli és az asztronauták kalandjai, rakd blogunkat a kedvencek közé, és gyere vissza máskor is: http://pulispace.blog.hu
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Unbiased 2012.09.04. 12:15:28
Egyébként érdekes.
TetraB 2012.09.04. 12:20:31
old_field 2012.09.04. 12:27:12
komolyan ez volt a leginkább kiemelendő rész ebből az egészből ?
ezért undorító az Index blog részlege, tisztelet, a minimális kivételnek...
Aliem 2012.09.04. 12:28:46
Vagy ez egy sci-fi blog?
Üdv.
egy keringéssi megbetegedésekkel foglalkozó orvos
Fue · http://www.english-hungarian.com 2012.09.04. 12:43:08
Persze ha te ezeket a dolgokat már akkor tudtad, akkor tényleg le a kalappal!
Con_Sole 2012.09.04. 12:44:53
S.O.A. 2012.09.04. 12:46:29
"Erről is beszámol Michael Collins, aki 1969. július 16-án - 43 éve - indult útjára az Apollo 11 fedélzetén Neil Armstrong és Buzz Aldrin társaságában. Az alábbiakban "Carrying the Fire" című könyvéből fordítunk le pár részletet magyarra:"
Tessék az asztronautát szidni, nagyonis megérdemli! Ilyen ember hogy kerülehett az Apollo programba? Hallatlan!!!
Aliem 2012.09.04. 12:51:49
"Arra lehetett számítani, hogy a két hét során kondíciójuk fokozatosan romlik"
Ezek szerint az űrhajósok E/3 beszélnek magukról?
Remélem a kalapodat már levetted. Igazán megismerkedhetnél legalább a google-lel ha már okoskodsz....
Aliem 2012.09.04. 12:56:26
Számomra nem egyértelmű hogy mi a szó szerinti fordítás és mi az ami a könyv összefoglalója. Az E/3-ban írás nekem azt sugalta hogy helyenként nem szó szerinti fordítást olvasok hanem a posztoló saját szavaival megfogalmazott összefoglalót.
Természetesen ha az egész bejegyzés fordítás akkor ellnézést a posztolótól és le az asztronautával. (ha az asztronauta nem skizofrén akkor viszont a fordítás hibás)
csillámpóni 2012.09.04. 12:57:53
Repülnek, repülnek, egyszer csak a fiú hirtelen felhúzza a gép orrát.
- Na, erre számítottam. - mondja a paraszt.
Igen? gondolja a fiú, és lenyomja az orrot.
- Na, erre számítottam. - kommentálja a paraszt.
Igen? gondolja a fiú, és fejjel lefelé kezd repülni.
- Ne erre nem számítottam. - összegzi a bácsi.
Lenn a földön kérdi a fiú, hogy mit tapasztalt az öreg.
- Hát, amikor felhúztad a gép orrát, behugyoztam, de erre számítottam. Aztán mikor lenyomtad beszartam, de erre számítottam. Hanem arra hogy majd fejjel lefelé repülünk, a szar és a húgy meg mind a nyakamba zúdul - na erre azért nem számítottam.
KAMA3 2012.09.04. 13:00:23
"Az alábbiakban "Carrying the Fire" című könyvéből fordítunk le pár részletet magyarra:"
És az idézőjelek sem véletlenül voltak ott, szóval felesleges a posztírót gyepálni.
Vu, de ja vu 2012.09.04. 13:03:02
Maradjunk abban, hogy valószínűleg a Föld egyik nagyon jó orvosa vagy, ám tudásod a bolygót elhagyva nem biztos hogy még mindig olyan sokat ér...
Tisztelettel...
Aliem 2012.09.04. 13:04:19
A hozzád hasonló kedves (bunkó, paraszt, tiszteletlen) magyar állampolgárok miatt akik szerint alja söpredék orvosok nem értik amit olvasnak (is) köszönhetően már rég nem dolgozom magyarországon. Ja és olvass vissza ketőt a szövegértést illetőleg.
Fue · http://www.english-hungarian.com 2012.09.04. 13:07:07
ez után következik az a mondat, hogy
"Arra lehetett számítani, hogy a két hét során kondíciójuk fokozatosan romlik"
szövegértés, szövegértés...
Szintén érdemes megfigyelni, hogy a könyvet nem egy érsebész írta, hanem egy űrhajós.
Aliem 2012.09.04. 13:08:01
horganyember (törölt) 2012.09.04. 13:14:07
TrueY · http://qltura.blog.hu 2012.09.04. 13:20:50
Hihi! Nálunk biztos, hogy a Közgép menne! :)
Kara kán · http://karakan.blog.hu 2012.09.04. 13:43:24
Belőletek sem lenne űrhajós, mert nem jól bírjátok a stresszt. Bezzeg én!
Azt akarom én ide beköhögni, hogy szerintem azok a civilizációk, amelyek valamilyen oknál fogva évezredeket kénytelen bazi nagy űrhajókban eltölteni, vagy mesterséges gravitációt tartanak fent, vagy olyanok lesznek, mint a polipok.
Csak semmi csont, de jó sok kar, nagy agy, és ... mélyen ülő szemek. :-)
Aliem 2012.09.04. 13:50:30
Puszi a pocidra innen Üzbegisztánból, látom kiegyensúlyozottabbak lettek az emberek otthon mióta elmentem! Csak így tovább!
fairlane 2012.09.04. 15:06:57
NewZ 2012.09.04. 16:39:35
sírjatok 2012.09.04. 16:41:28
Sőt, ha mondjuk nem viselkednél köcsögül, lehet "a magyarokkal" is egész más tapasztalataid lennének :)
KAMA3 2012.09.04. 17:04:17
Csak hogy tudjam mire készüljek, ha egyszer elszegődöm aszteroidavájárnak.
Mikron · http://mikron.blog.hu 2012.09.04. 17:25:58
Elöször is, bár abban igaza van, hogy a vénabillentyüknek vegetatív beidegzése nincs, ezt valójában senki sem állította. A cikk mindössze annyit állít, hogy "A vénák billentyűinek szabályozását és finomhangolását a vegetatív idegrendszer végzi, amit tudatosan nem befolyásolhatunk." Nem azt mondja tehát, hogy a billentyükben idegek vannak, hanem hogy a vénák müködését a vegetatív idegrendszer szabályozza. A baroreflex bizonyára mindennapos fogalom az ön munkájában, ami az egyik klasszikus vegetatív müködés, és valóban a vénák véráramlását szabályozza testhelyzettöl függöen: en.wikipedia.org/wiki/Baroreflex .
Másodszor, ahogy már több hozzászóló elöttem is kifejtette, a posztoló pocskondiázása helyett felhívnám a figyelmét arra, hogy ha valaki, akkor maximum a NASA ostrozható ön által, hiszen az idézöjek közötti rész az ürhajósok által írt könyv pontos fordítása, ahogy ez rögtön a bevezetöben is szerepel.
Harmadrészt, az ön kijelentésével ellentétben a keringési rendszer müködése nagyban különbözik a felszínitöl mikrogravitációs környezetben. A szívre háruló terhelés sokkal kisebb, ezért az "ellustul" és jelentösen csökken a mérete, emellett a fent említett baroreflex is hibásan müködik, ahogy azt a cikk is taglalja. A témában ajánlom a figyelmébe az alábbi, ingyenesen hozzáférhetö tanulmányt: lsda.jsc.nasa.gov/books/skylab/Ch35.htm